پایگاه مقاومت بسیج شهید اکبری
 
یکشنبه 27 آبان 1397 -

رای به سایت :
992
محبوب
صفحه نخست ›› سایر محتوای فرهنگی ›› حوزه 193 شهید کلاهدوز ›› پایگاه مقاومت بسیج شهید اکبری
2
محبوب  
رای به خبر :
اتحاد ملی و انسجام اسلامی، رمز عزت و اقتدار
اتحاد ملی و انسجام اسلامی، رمز عزت و اقتدار

اتحاد ملی و انسجام اسلامی، رمز عزت و اقتدار
calendar
تاریخ : 1396/11/20 - 10:30

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج شهید اکبری  حوزه 193 شهید کلاهدوز  ناحیه مقاومت بسیج کمیل ،

ملت ایران، از هر قوم و نژاد و هر طایفه و مذهب که باشند، همه ایرانی اند و مسلمان و تمسک به اسلام را مهم ترین عامل عزت و عظمت ملت و استقلال و سربلندی کشور و رستگاری دنیا و آخرت خود می دانند و همه یکدل و یک زبان، همواره با هم و در کنار هم هستند. به طور دقیق، از همین زاویه است که در ایران اسلامی، بسیاری قومیت ها و نژادها، گونه گونی زبان ها و فرهنگ ها، نه تنها تهدید و خطری برای استقلال کشور نیست، چنانکه هیچ گاه نبوده است، بلکه یک فرصت نیز هست و همواره این تفاوت ها، مایه سربلندی و پیشرفت کشور بوده و هست و این رسالت و تکلیف دولتمردان است که به خوبی و شایستگی این پدیده را در جهت تکمیل ظرفیت ها، به کار گیرند.

در نظر اسلام، دعوت به اتحاد و انسجام، تنها یک مسئله سیاسی نیست، بلکه نفس وحدت و همبستگی امت اسلام یک ارزش بزرگ است. قرآن مجید، وحدت و الفت مسلمانان را «نعمت بزرگ» خداوند دانسته که در پرتو و سایه آن، عزت و کرامت پیدا می کنند:

«و اعتَصِمُوا بحبل اللّه جمیعا و لا تَفرّقوُا و اذکروا نعمت اللّه علیکم اذ کنتم اعداءً فالفَ بین قلوبُکُم فاصبحتم بنعمته اخوانا؛

و همگان دست در ریسمان خدا زنید و پراکنده مشوید و از نعمتی که خدا بر شما ارزانی داشته است، یاد کنید آن هنگام که دشمن یکدیگر بودید و او دل هایتان را به هم مهربان ساخت و به لطف او برادر شدید.

امیرالمؤمنین(ع) در نامه ها و خطبه های بسیاری، در نهج البلاغه، بر اهمیت و ضرورت اتحاد و انسجام امت اسلامی تأکید کرده و آن را موهبت و نعمت بزرگی دانسته است که خدای سبحان به واسطه اعطای آن بر مسلمانان منت نهاده است.

«... و انّ اللّه سبحانه قد امتّن علی جماعة هذه الاُمة فیما عقد بینهم من جبل هذه الألفة التی ینتقلون فی ظلّها و یاوُون الی کنفها بنعمة لایعرف احدمن المخلوقین لها قیمة لأنّها ارجح من کل ثمن و اجلّ من کل خطر؛

همانا خدای سبحان، بر جماعت این امت منت نهاد و با الفت و وحدت آنان را با یکدیگر پیوند داد و منسجم ساخت، الفت و پیوندی که در سایه آن آرام گیرند و در پناه آن بیارمند. نعمتی که هیچ آفریده ای ارزش و بهای آن را نمی داند! زیرا نعمت اتحاد امت اسلامی برتر از هر بهایی و بزرگ تر و مهم تر از هر امر مهم و گرانقدری است.»

روشن است که منت نهادن خداوند بر نعمت و موهبتی، بیانگر بزرگی و اهمیت آن است. نعمت وحدت مسلمانان تا بدان حد مهم است که خداوند به خاطر اعطای آن به امت اسلامی بر آنان منت می گذارد. وحدتی که به مثابه دژ استواری است که آحاد مردم مسلمان، می توانند به آن پناه ببرند و در سایه آن بیارمند و از هر گزندی که ممکن است جامعه اسلامی را تهدید کند و در معرض خطر قرار دهد در امان باشند.

در نگاه امام(ع) به همان اندازه که اتحاد و انسجام در حفظ اقتدار و عظمت و در امان ماندن مسلمانان از هر گزندی مؤثر است به همان اندازه، بلکه بیش از آن تفرقه و اختلاف مصیبت بار و خطرآفرین است. و اگر مردم متفرق باشند، گرفتار انواع مصیبت ها و مشکلات و ذلت و زبونی می گردند و گرداب حوادث، دیر یا زود آنها را در کام خویش فرو می برد.

اعلام سال 1386 از سوی مقام معظم رهبری، دام ظله، به عنوان سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی، که برخاسته از درایت، تیزهوشی و آگاهی عمیق ایشان از مسائل مختلف داخلی و بین المللی است، فرصت ویژه ای را فراروی مسئولان نظام و همه آحاد مردم قرار داد تا بار دیگر با مطالعه اوضاع کشورهای اسلامی و شرایط حاکم بر کشور عزیزمان ایران، صفوف خود را فشرده تر سازند و با اتحاد و همبستگی همه قشرهای جامعه، راه را بر فتنه گران و تفرقه افکنان استکباری و ایادی داخلی آنان سد کنند.

در پیروزی انقلاب بزرگ و شکوه مند اسلامی، که اکنون بیست و نهمین سالگرد آن را جشن می گیریم، دو عامل، مهم ترین نقش را داشته اند یکی رهبری حکیمانه امام خمینی،(رحمة اللّه علیه) و دیگری اتحاد و همبستگی همه مردم. امام خمینی، با معنویت و قداست و نیز تیزهوشی و صلابت خاصی که داشت، در همه مراحل، به بهترین و عالی ترین و بی سابقه ترین شکل، انقلاب را رهبری کرد و رژیم سفاک و تا دندان مسلح پهلوی را، که آشکارا از ناحیه استکبار جهانی حمایت می شد و همه قدرت های شرق و غرب و دولت های دست نشانده آنها که در منطقه پشت سر وی بودند، ساقط کرد و بر ویرانه های آن، نظام نوپای اسلامی را بنیاد نهاد.

اتحاد مردم نیز در پیروزی انقلاب مثال زدنی است وحدت و انسجام همه قشرهای ملت، چنان شکوهی را در برابر جهانیان به نمایش گذاشت که در هیچ یک از خیزش های اجتماعی و انقلاب های بزرگ جهان، همانند انقلاب الجزایر، انقلاب کبیر فرانسه، انقلاب شوروی و ... اتفاق نیفتاده بود. روشن است که انقلاب، یک پدیده مقطعی نیست که در برهه ای از زمان اتفاق افتاده باشد و تمام شود، بلکه انقلاب یک جریان است و حیات و بقای آن به تداوم است و اصلاً ایستادن و توقف برای جریان انقلاب معنی ندارد.

و بر همین اساس اتحاد نیز نمی تواند محدود به دوران پیروزی انقلاب شود و لازم است وحدت و همبستگی همه قشرهای مردم پا به پای انقلاب و با همان شکوه و صلابت روزهای پیروزی انقلاب، تداوم یابد تا فتنه ها را از میان بردارد و توطئه ها را خنثی کند.

در سپیده دم انقلاب، بسیاری از تحلیل گران استکباری و عوامل آنها در داخل و خارج، به این دل خوش کرده بودند که به زودی شعله های خشم مردم فروکش می کند و رشته های انسجام ملت از هم گسلد و صفوف متحد و به هم فشرده ملت از هم می پاشد و با سست شدن پایه های اتحاد مردم بار دیگر آمریکا و انگلیس خواهند توانست با استفاده از سرویس های اطلاعاتی و جاسوسی خود و بهره گیری از همان شگردهای سال 1332، شاه را برگردانند و بساط چپاول خود را بار دیگر فراهم سازند، تردیدی نیست که اگر اتحاد و یکپارچگی همه قشرهای ملت ادامه نمی یافت و یا حتی قدری سست و متزلزل می شد، حجم انبوه توطئه ها در داخل و خارج، راه اندازی جنگ تحمیلی، محاصره اقتصادی و هزاران شیطنت پیدا و پنهان دیگر، در همان ماهها و سال های اول، انقلاب را از پای در آورده بود.

روشن است که کشور و انقلاب، اکنون در شرایط حساسی قرار دارد. استکبار جهانی، به سرکردگی آمریکای جهان خوار در سال های اخیر، آشکارا بر دشمنی خود افزوده است و با تحریک قومیت های مختلف و پیروان مذاهب علیه یکدیگر، به تلاش برخاسته تا در صفوف متحد و منسجم امت شهیدپرور ایران رخنه اندازد و با دامن زدن به اختلافات مذهبی و قومی، این سد پولادین را بکشند. در همین راستا، دولتمردان غربی با سفرهای دوره ای به کشورهای مسلمان منطقه، تلاش می کنند آنها را از اقتدار و پیشرفت های علمی ایران بترسانند و چنددستگی، در دنیای اسلام به وجود آورند.

تردیدی نیست که پیشرفت های چشمگیر ایران در عرصه های علمی و فناوری، به ویژه دستیابی ایران به تکنولوژی پیشرفته غنی سازی اورانیوم، پرتاب ماهواره تحقیقاتی و اکتشافی به فضا، تولید داروهای ضد ایدز و شیوهای نوین درمانی با استفاده از سلول های بنیادی و تولد اولین گوسفند شبیه سازی شده و دهها و صدها نمونه دیگر در بخش های مختلف، خوشایند غرب نیست و آمریکا نمی تواند پیشرفت های بزرگ دانشمندان جوان این مرز و بوم را برتابد؛ از این روی با راه اندازی و پدیدآوری جنگ روانی و دمیدن در بوق های تبلیغاتی و با استفاده از اهرم فشار سیاسی بر کشورهای منطقه و سازمان انرژی اتمی و اعمال نفوذ در شورای امنیت سازمان ملل متحد، می کوشد از طرفی ایران را از حق مسلم خود محروم سازد و راه پیشرفت های علمی جوانان دانشمند این مرز و بوم را سد کند و انحصار فناوری غنی سازی اورانیوم و بسیاری از دانش های دیگر را همچنان در انحصار خود و چند کشور معدود نگه دارد و کشور ما و همه کشورهای ثروتمند اسلامی را همچنان وابسته و نیازمند خود قرار دهد و از این رهگذر استقلال، شرف و عزت امت اسلامی را خدشه دار سازد؛ و از طرف دیگر، با تبلیغات زهرآگین، کشورهای منطقه، به ویژه همسایگان ایران را نسبت به ایران بدبین کند و پیشرفت های ایران را برای آنان خطری بزرگ قلمداد کند. آتش فتنه و نفاق را بین قبیله ها، طایفه ها و دسته ها و گروههای گوناگون، روشن کند و همه را به جان هم بیندازد و خود در این میان آتش بیار معرکه باشد، ولی به فضل الهی ملت بزرگ ایران به هوش است و با هدایت ها و جهت گیری های خردمندانه و حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب، این گونه فتنه گری ها نمی تواند پایه اتحاد ملی و انسجام اسلامی را سست کند.

در همین راستا، مجله پیام زن، به سهم خود و در جهت ایفای رسالت مطبوعاتی خویش، شماره ای را ویژه «اتحاد ملی و انسجام اسلامی» ساخته و تلاش کرده است جُستار، مقاله ها و گفتگوها و گزارش هایی را فراروی خوانندگان محترم قرار دهد، باشد که مفید افتد و مورد استفاده قرار گیرد.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 11704مطالب مرتبط