پایگاه مقاومت بسیج شهیدان ندایی
 
چهارشنبه 30 خرداد 1397 -

رای به سایت :
294
محبوب
صفحه نخست ›› دین و اندیشه ›› حوزه 191 شهید دستواره ›› پایگاه مقاومت بسیج شهیدان ندایی
1
محبوب  
رای به خبر :
10 ربیع الثانی وفات(به روایتی شهادت) حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها
10 ربیع الثانی وفات(به روایتی شهادت) حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها

10 ربیع الثانی رحلت شهادت گونه حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها
calendar
تاریخ : 1395/10/20 - 23:59

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج شهیدان ندایی  حوزه 191 شهید دستواره  ناحیه مقاومت بسیج کمیل ،۱۰ ربیع الثانى  
وفات (به روایتی،شهادت) حضرت معصومه سلام الله علیها
 در این روز در سال ۲۰۱ ه’ بنابر مشهور سالروز رحلت شهادت گونه حضرت ولیة اللَّه خاتون خلق جهان، عابده زاهده کامله مستوره حضرت فاطمه معصومه سلام اللَّه علیها دختر امام موسى کاظم علیه السّلام است.
(مراقد المعارف: ج ۲، ص ۱۶۳. منتخب دریاى سخن: ص ۳۴. زندگانى کریمه اهل بیت علیهم السّلام: ص ۸۳)

آن حضرت ۱۷ روز پس از ورود به شهر قم، با دلى شکسته و غصّه دار از داغ پدر و فراق برادر، رحلت فرمودند. در عزاى آن حضرت شهر قم را یکپارچه غم و ماتم فرا گرفت. بدن مطهر آن حضرت را غسل داده کفن کردند، و به طرف باغ موسى بن خزرج مکان فعلى حرم مطهر آوردند. دو سوار نقابدار از بیرون شهر آمدند و بر بدن آن حضرت نماز خواندند. آنگاه داخل سرداب شده بدن مطهر را دفن کردند و رفتند، و کسى آنان را نشناخت.

موسى بن خزرج آن باغ را وقف حضرت معصومه علیه السّلام نمود، و از بوریا و حصیر سقفى بر روى قبر مطهر آن حضرت قرار داد. این بنا بود تا آنکه زینب دختر امام جواد علیه السّلام بر روى قبر شریف قبه اى بنا نهاد. سپس جماعتى از دختران ائمه علیهم السّلام در آن مکان دفن شدند. هنگامى که امّ محمّد دختر موسى بن محمّد بن على الرضا علیه السّلام فوت کرد، در کنار آن حضرت دفن شد. بعد از آن میمونه خواهر امّ محمّد از دنیا رفت، و آن بزرگوار هم در جنب امّ محمّد دفن شد. روى این دو قبر یک گنبد دیگر بنا کردندبه گونه اى که دو گنبد چسبیده به هم بر روى قبر حضرت فاطمه معصومه سلام اللَّه علیها و امّ محمّد و میمونه بوده است.

به جز دختران معصومین علیهم السّلام، دو کنیز هم دفن شده اند که در هنگام مرمت کف حرم مطهر در زمان ناصرالدین شاه، روزنه اى به سردابى پیدا مى شود و چند زن صالحه، وارد سرداب مى شوند. پیکر پاک میمونه و دو تن از کنیزان را پس از هزار سال تر و تازه مشاهده مى کنند. این سرداب جنب سرداب حضرت فاطمه معصومه علیهاالسّلام قرار دارد. (بحار الانوار: ج ۶۰، ص ۲۲۰ ۲۱۹. اجساد جاویدان: ص ۱۰۵)

مرحوم نمازى وفات حضرت معصومه سلام اللَّه علیها را در ۱۲ ربیع الثانى سال ۲۰۱ ه’ نقل کرده. (مستدرک سفینة البحار: ج ۸، ص ۲۵۷)

و قول منسوب به شیخ حر عاملى رحمة اللَّه هشتم شعبان سال ۲۰۱ ه’ است.  (حیاة الست: ص ۱۱)

#امام_صادق علیه السّلام مى فرماید: «قم کوفه صغیره است، و بهشت داراى هشت در است که سه در آن از قم است. در آن شهر زنى از اولاد من رحلت مى کند که اسمش فاطمه است، و او دختر موسى بن جعفر علیه السّلام است که به شفاعت او تمامى شیعیانم داخل بهشت مى شوند».(بحار الانوار: ج ۵۷، ص ۲۲۸)


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 11337


مطالب مرتبط