رای به سایت :
998
محبوب
ناحیه مقاومت بسیج کمیل
سه شنبه 01 آبان 1397 -
بی بی سی و فتنه های ناتمام در ایران/ رویکرد رسانه ای استعمار پیر در بحران سازی های سیاسی در ایران معاصر
بی بی سی و فتنه های ناتمام در ایران/ رویکرد رسانه ای استعمار پیر در بحران سازی های سیاسی در ایران معاصر

با نگاهی به کارنامه حدود هفتاد ساله‌ بخش فارسی بی.بی.سی می‌توان گفت در مقاطع حساس و مهم تاریخ ایران عملکرد آن کاملا برضد منافع ملی ایران بوده است.
calendar
تاریخ : 1396/10/16 - 11:05
1
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از ناحیه مقاومت بسیج کمیل ،

 

بی بی سی و فتنه های ناتمام در ایران، رویکرد رسانه ای استعمار پیر در بحران سازی های سیاسی در ایران معاصر

یکی از واقعیت های انکار ناشدنی دنیای امروز، قدرت تعیین کننده رسانه ها در شکل دهی یا حل و فصل یک بحران می باشد. اصولا رویکردهای رسانه ها، اعم از رسانه های سمعی و بصری، مجازی، نوشتاری در یک رویداد سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و غیره در ابتدا پوشش کامل آن رویداد و در ادامه تحلیل، تفسیر و در نهایت جهت دهی بدان می باشد. در این تحلیل نویسنده با استفاده از تئوری برجسته سازی باور درصدد تحلیل چهارموضوع می باشد. نخست پارامترها و شاخص های رسانه بی بی سی در پوشش خبری و کذب رسانه ای رویدادهای سیاسی کشورمان چه بوده است؟ و در ادامه تبیین این موضوع که این رسانه قدرتمند چگونه در جهت دهی افکار عمومی با استفاده از پوشش رسانه ای اقدام کرده است؟ سوم تحلیل و تفسیر این موضوع که رسانه بی بی سی در ادامه فعالیت های خصمانه علیه کشورمان از چه مجراهایی بهره خواهد جست؟ به دیگر سخن سناریوهای آینده بی بی سی در ایران چه مواردی خواهد بود فرجام این قسمت از تحلیل نویسنده خواهد بود.

1- فعالیت های رادیو بی بی سی تا سقوط پهلوی اول:

هشتم دی ماه 1319 رادیو بی‌.‌بی.سی فارسی فعالیت خود را با این جملات آغاز کرد: "در این هنگام که خبر فرستی به وسیله رادیو به زبان فارسی از بریتانیای کبیر آغاز می‌شود، بنگاه رادیوی انگلستان به تمام گوش ‌دهندگان ایرانی و فارسی‌زبانان در هر جای جهان که باشند دوستانه درود می‌فرستد. امیدواریم که بسیاری از شما به این اخباری که از لندن داده می‌شود گوش دهید و دوستان خویش را نیز از وجود این رابطه‌ی تازه میان دو ملت ایران و انگلیس آگاه سازید". با نگاهی به نحوه‌ تأسیس رادیو فارسی بی.‌بی.سی می‌توان گفت که این اقدام منشأ و نیاز دیپلماتیک و رسمی داشته است. تأسیس بخش رادیوی فارسی بی.‌بی.سی تحت نظر سرویس امپراتوری بی‌.بی.سی که بعدها به نام سرویس جهانی تغییر نام یافت، تقریباً از ابتدای جنگ جهانی دوم مورد نظر مقامات لندن بود. در بدو تأسیس، این رادیو با هدف زمینه‌چینی و توجیه افکار عمومی ایران برای اشغال خاک کشورمان از سوی متفقین، در شرایطی که ایران در جنگ جهانی دوم اعلام بی‌طرفی کرده بود، شروع به کار کرد. رادیو فارسی بی‌.بی‌.سی از ابتدای تأسیس خود تا پایان تابستان 1320 کارزار تبلیغاتی بی‌وقفه‌ای را در سه جبهه صورت می‌داد:بدبین کردن ایرانیان نسبت به آلمان هیتلری و متحدانش، ایجاد بدبینی درباره رضاخان به عنوان همکار آلمان و نهایتا آماده‌سازی اذهان عمومی برای اشغال ایران و توجیه راهبردی آن. درشرایطی که نویسندگان حامی استقلال رأی بخش فارسی بی.بی‌.سی از پیروزی استقلال رأی کارکنان آن رسانه بر وزارت خارجه‌ بریتانیا در مسئله‌ دخالت در محتوای برنامه‌ها سخن گفته‌اند، عباس دهقان که از نسل نخست گزارشگران بخش فارسی بی.‌بی.سی است، صریحاً درباره‌ موضوع استقلال رأی آن رسانه چنین گفته است: "ما دقیقاً آنچه که به ما داده می‌شد می‌خواندیم. ما مجاز به هیچ تغییری نبودیم.دو نفر انگلیسی بودند که به آنچه که ما پخش می‌کردیم نظارت می‌کردند. آنها به زبان فارسی صحبت می‌کردند و به دقت گوش می‌کردند.

2- نقش رادیو بی بی سی در اضمحلال دولت مصدق:

سال‌های 1320 تا 1328 دوره پاگیر شدن بی‌.بی‌.سی فارسی در بین ایرانیان بود. در این دوره مقامات وزارت خارجه‌ بریتانیا تصمیم گرفتند نفوذ خود بر سرویس جهانی و بخش فارسی را به شکل غیر‌مستقیم و نامحسوس اعمال کنند. با این همه، با آغاز جنبش ملی شدن صنعت نفت در ایران، بی.بی.سی بار دیگر و براساس مصالح ملی بریتانیا، آشکارا با سیاست‌های تأمین‌کننده‌ مالی خود همراه شد. نخست با تهیه گزارش‌ها و تفسیر‌هایی در ارائه‌ تصویری مثبت از کارنامه‌ شرکت نفت انگلیس و ایران، سپس از طریق همگامی کامل با دولت لندن در مقابله با ملی شدن صنعت نفت و پایدار ماندن این سیاست و در آخر با هم‌دستی کامل طرح سرنگونی مصدق در 28 مرداد 1332 را به مرحله اجرا گذاشت. به دنبال روی کار آمدن دولت دکتر محمد مصدق در خرداد 1330 و با بالا گرفتن تدریجی مناقشه بین تهران و لندن و طرح احتمال وارد کردن ناوهای جنگی بریتانیا به آب‌های ایران و اشغال مراکز نفتی، مسئولان وزارت خارجه‌ بریتانیا به بخش فارسی دستور دادند تا نیم ساعت به برنامه‌های روزانه خود بیفزاید. این افزایش برنامه‌ی بی.بی.سی فارسی در 15 دقیقه عملی شد، ولی پس از مدتی با از میان رفتن گزینه‌ نظامی بریتانیا علیه ایران متوقف شد. این گونه بود که حتی‌ الول ساتن که خود روزگاری در ابتدای راه همکار مهم بخش فارسی بی‌.بی.سی بود در کتاب کلاسیک خود درباره‌ نفت ایران می‌نویسد: "از لندن جایی که بی‌.بی‌.سی با دو برابر کردن برنامه‌های خود به زبان فارسی دردسر آفرین شده بود، به ایرانیان گفته می‌شد که اگر شرایط شرکت نفت انگلیس و ایران پذیرفته نشود، کارکنان انگلیسی صنعت نفت ایران را ترک خواهند کرد". همکاری بی‌.بی‌.سی با شرکت نفت انگلیس و وزارت خارجه‌ بریتانیا در طول سال ‌های جنبش ملی شدن صنعت نفت ادامه داشت و در چند مرحله از طریق ارسال کد در لابه‌لای اخبار و برنامه‌های فارسی و انگلیسی به مخالفان جنبش ملی شدن نفت و یا مأموران بریتانیایی صورت می‌گرفت. بی‌.بی‌.سی یکبار دیگر در مقابل حرکت ملی شدن صنعت نفت ایران، دولت و مردم ایران قرار گرفت و سرنوشت مردم ما را برای چند دهه تغییر داد.پرده‌ آخر نمایش همگامی بی‌.بی‌.سی فارسی با دولت بریتانیا علیه ملی شدن نفت در ایران، همکاری مستقیم این شبکه در کودتای 28 مرداد 1332 و سرنگونی دولت مصدق بود. شبکه‌ چهار رادیوی بی‌.بی‌.سی در روز 22 آگوست 2005 برنامه‌ای از سری برنامه‌های موسوم به "داکیومنت" با عنوان "یک کودتای کاملا بریتانیایی" پخش کرد. در این برنامه تصریح شد که گوینده خبر بی.بی‌.سی فارسی با اعلام جمله "اکنون ساعت دقیقا 12 نیمه‌شب است" به جای جمله‌ی همیشگی "اکنون ساعت 12 نیمه‌شب است" پیامی رمزی به شاه و همراهانش برای اطمینان بخشیدن به آنان و نشان دادن آمادگی لندن برای عملیات کودتا دادند. در گزارش اخیر تهیه شده از سوی بی‌.بی‌.سی برای بخش دیپلماسی عمومی کمیسیون روابط خارجی پارلمان بریتانیا در تبیین برنامه‌های کنونی و آینده‌ آن شبکه برای ایرانیان چنین ذکر شده است:"بسیاری در ایران بی.بی.سی را ابزاری برای مداخله امپراتوری بریتانیا... بسیاری از ملی‌گرایان گزارش‌های بی‌.بی.سی را برای ایفای نقشی کلیدی در طرفداری از شاه و مخالفت با مصدق مورد انتقاد قرار می‌دهند".

3-رادیو بی بی سی وجدایی بحرین از ایران:

با نگاهی به کارنامه حدود هفتاد ساله‌ بخش فارسی بی.بی.سی می‌توان گفت در مقاطع حساس و مهم تاریخ ایران عملکرد آن کاملا برضد منافع ملی ایران بوده است، زیرا اهداف و سیاست خارجی بریتانیا در ایران چنین اقتضایی دارد و ادعای سرویس جهانی بی‌بی‌سی مبنی بر اطلاع‌رسانی و کمک به جریان انتقال آزاد اطلاعات، دروغی بیش نبوده و آنچه عمل می‌گردد آینه‌ تمام‌نمای دیدگاه رسمی بریتانیا در قبال دولت و ملت ایران می ‌باشد. همزمان با مسئله اعاده‌ حاکمیت ایران بر جزایر سه‌گانه‌ی ابوموسی، تنب کوچک و تنب بزرگ در خلیج فارس (9 آذر 1350 ـ 30 نوامبر 1971) نیز رادیو فارسی بی‌بی‌سی کاملا منطبق با خواست و اراده‌ بریتانیا و در همسویی کامل با ادعاهای شیخ شارجه و رأس‌الخیمه در مورد جزایر ایرانی مذکور عمل کرد و این موضوع را به وضوح در مسئله‌ جزایر سه‌گانه‌ ایرانی و اعاده‌ی حاکمیت ایران بر آنها و مواضع ضدایرانی و هواداری از اعراب را توسط سرویس جهانی بی‌.بی‌.سی می‌توان یافت.  در تابستان 1971میلادی (۱۳۵۰) با فشار انگلستان، بحرین طی یک رفراندوم ساختگی و غیرقانونی از ایران جدا شد. بخش وسیعی از تبلیغات در این رابطه بر عهده بی‌بی‌سی بود.این شبکه طی برنامه‌های خود در مورد مطالبات ایران در خلیج فارس، علیه ایران و به سود اعراب( و در واقع به نفع منافع استعماری خود) وارد عمل شد. پخش برنامه های بی بی سی در این رویداد ننگین به صورت ویژه ای جریان داشت. طوری به صورت مستمر و مداوم در راستای آماده سازی زمینه های فکری ایرانیان برنامه سازی و تبلیغ می شد.بی بی سی فریب افکار عمومی در ایران را طوری با موفقیت انجام داد که بعد از این اقدام هیچ اعتراضی صورت نگرفت.

      

4- تشدید دامنه فعایت های رسانه ای بی بی سی در ایران پس از وقوع انقلاب اسلامی:    
در سال‌های پس از پیروزی انقلاب، بی‌.بی.سی فارسی به دلایل مختلف جایگاهی مطمئن برای فعالیت ضدانقلاب و افرادی بوده که با حکومت پس از انقلاب سر ناسازگاری داشته و حتی به طور فعال و سیستماتیک در گروهک‌های سیاسی و شبه نظامی عضو بوده و یا هوادار آنها بوده‌اند. اقدامی که با هر نگاهی در تضاد آشکار با همه‌ی منشور‌های قدیم و کنونی بی.بی‌.سی و ادعای بی‌طرفی و عدم جانبداری آن شبکه است. بی‌.بی.سی در دهه‌ 1980 با توجه به تحولات رسانه‌‌ای و ظهور شبکه‌هایی چون سی.‌ان.ان،سرویس جهانی بی‌.بی‌.سی و به تبع آن بخش فارسی. تا حد زیادی، در رقابت با شبکه‌های رقیب بین‌المللی چون صدای آمریکا و حتی سی.ان.ان، از نخبه‌گرایی چه در مورد کارکنان خود و چه در مورد محتوا و کیفیت برنامه‌‌سازی برای مخاطبان دست کشید و به تولید برنامه‌های لایت و عامه‌پسند روی آورد.در جریان انقلاب اسلامی ایران، بنگاه ارتباطاتی بی‌بی‌سی با زیرکی خاصی همواره درصدد تضعیف مبانی انقلاب بود. این شبکه با به راه انداختن جنگ روانی علیه نیروهای انقلابی سعی می‌کرد تا از پیروزی انقلاب جلوگیری کرده و حکومت شاه را تداوم بخشد. بی‌بی‌سی با تفسیر وارونه رویدادها و انتشار اخبار دروغین تلاش می‌کرد تا بین نیروهای انقلابی اختلاف ایجاد کند، ارتش را علیه نیروهای انقلابی تحریک کند، با قدرت‌مند جلوه دادن رژیم پهلوی انقلابیون را از ادامه کار مایوس کند، تشکیل حکومت اسلامی را زیر سوال ببرد، حرکت تکاملی مردم را حرکت به سوی هرج و مرج جلوه دهد و با بی‌نتیجه جلوه دادن انقلاب مردم را از شرکت در راهپیمایی بترساند.بی‌بی‌سی در آستانه ورود حضرت امام خمینی(ره) دست به یک جنگ تمام عیار روانی علیه انقلاب زد. این رسانه  در دهم بهمن گفت که هرج و مرج در ایران حاکم شده است. این شبکه با دگرگون کردن واقعیت، ایران را در آستانه یک جنگ داخلی نشان می‌داد و انقلابیون را از حضور در تظاهرات ضد رژیم باز می‌داشت. در جریان انقلاب اسلامی بی‌بی‌سی هرگز نتوانست ضدیت خود با انقلاب اسلامی را مخفی نگاه دارد. به همین جهت مصاحبه شوندگان آن اکثرا عناصر مخالف و ناخرسند از انقلاب بودند.   
5- رسانه بی بی سی و تهییج رژیم بعث عراق در سال های جنگ نخست خلیج فارس:

درخلال سال های دفاع مقدس، رسانه بی بی سی با استفاده از ابعاد روانی و تأثیر رسانه ای که می توان آن را  نمود بارز برجسته سازی باور قرار داد شدیداً علیه نظام جمهوری اسلامی ایران به فعالیت رسانه ای مبادرت ورزید.به طور کلی مهمترین سیاست های رسانه ای بی بی سی در این دوران حول محورهای ذیل بوده است:

الف- تلاش برای فریب ایران: در 28 شهریور 1359،بی.بی.سی ضمن ارائه تحلیلی درباره لغو یک جانبه قرارداد 1975 توسط صدام گفت:  "عراق در نظر دارد به خوزستان حمله کند" اما صدام برای فریب ایران و آماده سازی حکومت خودشان در رادیو گفت:"ما نمی خواهیم بجنگیم و طمعی به سرزمینهای دیگران نداریم" رادیو بی. بی. سی در ادامه حمایت تبلیغی خود از عراق متجاوز چنین گفت:" صدام حسین درگیری نظامی خود را در تصرف مناطق مرزی، محدود می کند. ابرقدرت ها مایل به جنگ ایران و عراق نیستند".

ب-ایجاد چالش میان ارتش و نیروهای بسیجی: از مهمترین محورهای تبلیغی بی بی سی در اوایل جنگ، تلاش سازماندهی شده برای بی انگیزه کردن ارتش در جنگ بود.بی. بی. سی در ادامه اقدامات اینچنینی خود چنین نگاشت:"در ایران مذهبیون، سعی دارند نقش نیروهای مسلح را کم اهمیت جلوه داده، در عوض بر نقش پاسداران تاکید کنند".تبلیغات کذب بی بی سی با حمایت دستگاه های تبلیغاتی استکبار جهانی و ضدانقلاب و با تلاش برای ایجاد سوءظن و بدبینی در میان ارتشیان و تفرقه افکنی بین ارتش، سپاه و درصدد بی انگیزه کردن آنان در جنگ برآمدند. در مرحله دوم جنگ پس از عزل بنی صدر و رهنمودهای حضرت امام (ره) به فضایی سرشار از همدلی و تفاهم میان نیروهای رزمنده به وجود می آید.

ج- مردم را در دفاع بی انگیزه کردن:در روزهای نخست جنگ، عراق در تهاجم تبلیغاتی خود از مردم ایران می خواهد تا به قیام ارتش پیوسته، با تصرف شهرها، رژیم را سرنگون سازند. دستگاه های تبلیغاتی بی بی سی در اوایل جنگ هم جهت با عراق در بی انگیزه کردن مردم نقش خود را ایفا پیگیری نمود.به عنوان نمونه رادیو بی.بی.سی درآن اوان چنین تحلیل می کرد که:"غنایمی که از ایرانیان به دست عراق افتاده، آنچنان فراوان است که صدام حسین 120 تانک چیفتن متعلق به ایران رابه کشور دوست خود اردن هدیه کرده است" .

د-تطور در ماهیت جنگ: دستگاه تبلیغاتی- رسانه ای بی بی سی با قلب ماهیت واقعی جنگ به فریب افکار عمومی پرداخت تا مردم را به پذیرش جنگ وا دارد.موضوعی که دقیقا محوریت تئوری برجسته سازی باور قرار می گیرد.در این راه بی بی سی نخست از طرح سوژه هایی مانند توسعه طلبی و جنگ طلبی ایران، در صدد می باشند جنگ را امری ناخواسته و تحمیلی معرفی کنند. در نهایت با طرح مضامینی نظیر صلح طلبی عراق، ضمن طرح به تدافعی بودن جنگ، به تطهیر هرچه بیشتر آن رژیم می پردازند.در ادامه بی.بی.سی از ایران به عنوان رژیم عقب مانده ای یاد می کند که با عوامل مرتجع خود، تمام منطقه را وارد درگیری کرده است.

6- رادیو بی بی سی و فتنه انتخاباتی سال 1388:

شبکه بی‌بی‌سی در سه ماه منتهی به انتخابات ریاست جمهوری دهم سال 88، حداقل 31 مطلب مشروح و مفصل علیه سلامت انتخابات و در تایید کمیته غیر قانونی صیانت از آراء منتشر کرد.    حتی در همین راستا یک در صفحه اینترنتی خود، صفحه ویژه‌ای را به این قضیه اختصاص داد و حتی قبل از برگزاری انتخابات، سلامت این انتخابات را زیر سوال برد و از آن پس به هر نحوی که قابل تصور است از سران فتنه حمایت کرد.آنچه کارشناسان در ماه های قبل از فتنه 88 ابراز می داشتند که شبکه فارسی بی بی سی به منظور انجام شبکه براندازی نرم و با حمایت نیروی انسانی و مالی جریانی در داخل راه اندازی شده است طی روزهای منتهی به انتخابات و پس از آن عملا به اثبات رسید. در روزهای منتهی به انتخابات سال 88، دست اندرکاران و برنامه سازان بی بی سی، با ادعای اطلاع رسانی لحظه به لحظه از فضای سیاسی و انتخاباتی ایران، سعی داشتند تا با تحریف واقعیت ها و ارائه تحلیل‌های ساختگی، فضای جامعه ایران را ملتهب و برانگیخته کنند تا بعد از انتخابات با نقشه ترسیم شده در اتاق فکر سازمان‌های جاسوسی، بتوانند بر موج ادعای واهی تقلب سوار شوند و با خبرسازی، اغراض خود را پیش ببرند.در اواخر سال 1391، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران از نقش بی بی سی یا ارگان عملیات روانی سازمان جاسوسی دولت انگلیس در فتنه 88 پرده برداشت. وزارت اطلاعات اعلام کرد یافته‌ها نشان می‌دهد که هسته مرکزی مستقر در ارگان عملیات روانی سازمان جاسوسی دولت انگلیس موسوم به بی بی سی، در اداره تعدادی از شبکه‌های رادیویی، تلویزیونی، پایگاه‌های اینترنتی خبری ضد انقلاب و وابسته به عناصر فراری فتنه 88 نقش دارد.همچنین طی اطلاعیه وزارت اطلاعات،هسته مورد نظر از طریق برخی عوامل آگاه یا ناآگاه با رسوخ به رسانه های داخلی نقش خط دهنده و در عین حال دریافت کننده اطلاعات از آنها را ایفا می کرد.اطلاعات به دست آمده نشان می‌داد، یکی دیگر از کار ویژه‌های این شبکه، ایفای نقش جدی در پروژه‌های موسوم به حقوق بشر بود که با سوژه سازی، انتقال اطلاعات به سرپل‌های مشخص شده در خارج، پردازش و بیان آن از زبان برخی به اصطلاح عناصر روشنفکر، سازمان‌ها، گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی یا رسانه‌های خاص مطرح و منتشر می‌شد.

7- اقدامات رسانه بی بی سی در فعالیت های هسته ای ایران:

نقش بی بی سی در جریان برنامه ها، فعالیت ها و روند مذاکرات هسته ای کشورمان نیز در امتداد نقش تاریخی این رسانه استعماری است. بررسی محورهای تبلیغاتی و اطلاع رسانی این رسانه معاند جمهوری اسلامی به روشنی نشان می‌دهد که این رسانه‌ مطابق آنچه دستور می‌گیرد در تلاش است تا به هر شکل ممکن از رسیدن جمهوری اسلامی ایران به اهدافش از مذاکرات هسته‌ای ممانعت کند.در این باره باید اشاره کرد که گزارش ‌های تلویزیون بی‌بی سی فارسی درباره وضعیت سایت نطنز، پیوستن وزیران خارجه قدرت‌های اروپایی به مذاکرات هسته‌ای وین و مکانیسم لغو تحریم ها علیه ایران مهمترین سوژه‌های تبلیغی بنگاه رسانه‌ای دولت بریتانیا در زمینه هسته‌ای بوده اند. موارد زیر در این باره بیشتر توضیح می‌دهد:

الف- القای بی‌اعتمادی به ایران: در حالی که جمهوری اسلامی ایران از نظر حقوقی تمام موازین قانونی هسته ‌ای را تاکنون اعمال کرده و فعالیت‌های هسته‌ای اش مطابق معاهده منع گسترش بوده است اما بی‌بی سی فارسی اصرار ویژه‌ای دارد که همچنان انجام این تعهدات را غیر قابل اتکا دانسته و ایران را غیر قابل اعتماد نشان دهد. بر این اساس، طرح این گزاره که هرچند سه سایت فردو، نطنز و راکتور تحقیقاتی اراک هیچ کدام معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را نقض نکرده و آمریکا هم این را قبول کرده اما اعتماد کافی به آینده فعالیت‌های هسته‌ای ایران ایجاد نشده است در همین راستا ارزیابی می‌شود.

ب-تکرار کلیدواژه جنگ سرد و تاکید بر آینده‌ای نامطمئن: در این باره همواره تاکید می‌شود که تهدیدهای جنگ سرد تمام نشده است و برنامه هسته‌ای ایران چالش بزرگی برای امنیت جهان و شاید بزرگترین چالش باشد. در ادامه این گزاره البته تاکید می‌شود که در مقایسه با خطراتی که ایران هسته‌ای در دهه‌های بعد خواهد داشت حمله به ایران بدترین گزینه نیست.

ج- فراوانی به کارگیری واژه پنهان‌کاری در مورد ایران: در حالی که ایران در طول مذاکرات تماما در راستای شفاف سازی حرکت کرده و در عین حال با تمام توان در پی احقاق حقوق مسلم بوده است، فراوانی به کارگیری واژه پنهان کاری از سوی بی‌بی سی فارسی خباثت دیگری است که این رسانه معاند مامور انجام آن است. بی‌بی سی فارسی با بهره گیری از بدیهیاتی چون سیستم‌های حفاظتی سایت‌های هسته‌ای کشورمان اینگونه القا می‌کند که تاسیسات غنی سازی نطنز نوعی کابوس برای غرب است چون تاسیساتی بسیار حفاظت شده در چندین حصار امنیتی بوده که مجاور خاکریزی طولانی ایجاد شده است تا این تاسیسات را از چشم ها پنهان کند.

د- بازی مکرر با مفهوم امنیت جهانی: پیوستن وزیران خارجه قدرت‌های اروپایی به مذاکرات هسته‌ای ایران در وین نیز بهانه‌ای برای طرح مفاهیم و گزاره‌های تبلیغی علیه کشورمان از سوی این رسانه غربی فراهم کرده است. بی‌بی سی در این مدت به دفعات اینگونه القا کرده است که مهمترین مسئله در موضوع هسته‌ای ایران، مسئله امنیت جهانی و تهدید سلاح اتمی است و به همین دلیل است که کشورهای بزرگ در سطح وزرای خارجه به مذاکرات پیوسته اند.

ی-تاکید بر واژه تصمیم سیاسی در مورد ایران: بی‌بی سی فارسی طی روزهای اخیر بارها حل مسائل باقی مانده را منوط به تصمیم سیاسی ایران عنوان کرده در حالی که تقریبا بر آگاهان سیاسی عرصه مذاکرات روشن است که بیش از هر چیز سردرگمی و اختلاف نظر تروئیکای اروپایی و آمریکاست که ترمز اصلی روند مذاکرات شده است. بر این اساس به نظر می‌رسد که بی‌بی سی فارسی تاکنون نقش خود را در وارونه نمایی حقایق مذاکرات به خوبی ایفا کرده و بیشترین تاثیر را در مقصرنمایی ایران داشته است، موضوعی که این روزها در دستور کار اصلی اتاق فکرهای غربی علیه جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است.

بنابراین تا اینجای مطالب می توان رویکردهای کلی رسانه بی بی سی را بر اساس تئوری برجسته سازی باور چنین تبیین و تفسیر نمود:

الف) اهداف اعلامی   ب) اهداف پنهان      

الف) اهداف اعلامی: شکست انحصارصدا وسیما در پخش تلویزیونی، پرکردن خلاء رسانه ای در جامعه ایران، پدیدآوردن معیارهای نودرعرصه پخش برنامه های تلویزیونی به زبان فارسی، هدف سرویس بی بی سی فارسی، تغییر رژیم نیست بلکه تعامل است.

ب)اهداف پنهان:تاثیرگذاری بر افکار عمومی در بلند مدت، تغییر نگرش و رفتار مخاطبان، ظرفیت سازی در ساختار فکری مخاطبان، موجه نشان دادن و ترمیم چهره غرب، ایجاد تریبون برای مخالفان و منتقدان نظام و در نهایت براندازی نرم.

8-رسانه بی بی سی و سناریوهای پیش رو در راستای برجسته سازی باور مخاطبین در ایران:

تأسیس تلویزیون بی بی سی فارسی در سال ۱۳۸۵ توسط وزارت خارجه انگلیس پیشنهاد و در سال ۱۳۸۶ این پیشنهاد پذیرفته شد. مقدمات ایجاد این شبکه پس از تعیین بودجه سالیانه برای آن مهیا گردید و سرانجام در ۲۵ دی ۱۳۸۷ و چند روز بعد از هفتاد سالگی رادیو فارسی بی بی سی فعالیت آن آغاز شد و در نخستین برنامه ها به موضوع انتخابات ریاست جمهوری دهم ایران پرداخت. پس از انتخابات و بروز وقایع تلویزیون بی بی سی از دی ماه ۸۷ عملا نقش دو وزارتخانه خارجه و وزارت جنگ حکومت سلطنتی لندن و سازمان جاسوسی ام ای 6 را عهده دار شد و در این راستا کوشید که نظام اسلامی را با چالش های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی مواجه کند؛ اما اغتشاشات و فتنه ۸۸ نشان داد که تأسیس این تلویزیون به این سادگی ها هم نبوده و اهداف خاصی برای آن پیش بینی شده بود. از سویی دیگر،کمک های آمریکایی برای تداوم برنامه های یک شبکه انگلیسی به گونه ای است که اندیشکده هریتیج در گزارشی از این ابتکار عمل اوباما متعجب شد و نوشت:"خبرها حاکی از آن است که دولت اوباما در این مدت کمک بلاعوضی را در اختیار شبکه بی بی سی نهاده است که بنا بر گزارشات واصله، این کمک همچنان در حال افزایش است". گزارش هریتیج می افزاید:"آیا دولت اوباما و وزارت امور خارجه واقعا آنقدر شیفته بی بی سی هستند که ترجیح می دهند بودجه بنگاه های خبرپراکنی بریتانیا و شبکه های خبری معتبر جهانی را تأمین کنند؟".تأکید بر پخش درست برنامه های بی بی سی حتی به حدی است که سفیر آمریکا در آذربایجان به الهام علی اف دستور می دهد که رسانه بی بی سی را در آن کشور برای تأثیرگذاری بر ایران نیز تقویت کند. بنابراین سناریوهای پیش روی رسانه بی بی سی در راستای نفوذ و رسوخ در جامعه ایران و برقراری ارتباطات شبکه ای گسترده با ملت را می توان به صورت های ذیل دسته بندی نمود:

1.8.استفاده از رویکردخبرنگاری شهروندی:تربیت خبرنگار جاسوس با نام خبرنگاری شهروندی در سالیان اخیر به مدد شبکه های اجتماعی و گسترش چند رسانه ای ها،عنوان جدیدی در فضای ارتباطی شکل گرفته است به نام خبرنگاری شهروندی که باعنوان های روزنامه نگاری همگانی، خیابانی وخبرنگاری شهروندی نیز معرفی شده است که نوعی روزنامه نگاری متأثر از موقعیت جدید جهان است موقعیتی که اکنون با عنوان جامعه اطلاعاتی شناخته شده است. در این روزنامه نگاری، شهروندان جامعه به مدد فرصت هایی که رسانه های دیجیتال در اختیارشان می گذارند به طور مستقیم فعالیت و مشارکت سیاسی و اجتماعی در جامعه دارند. مردم با استفاده از فناوری های همراه خود مانند دوربین و موبایل های دوربین دار به عنوان یک شاهد ماجرا عمل می کنند و از سوی دیگر می توانند موجی از اخبار به راه بیندازند. در این نوع از روزنامه نگاری، خبرنگاران مطالب تهیه شده را در شبکه های اجتماعی مانند یوتیوب، فیس بوک وبلاگ و حتی خبرگزاری ها و شبکه های خبری نشان می دهند. قدرت خبرنگاری شهروندی به حدی رسیده است که سایت یوتیوب که صرفا این وظیفه را دنبال می کند، بیش از پنج کانال رسمی تلویزیون در آمریکا برای بازدیدکنندگان دارد. امروزه رسانه های بزرگی چون بی.بی.سی، سی ان ان، الجزیره و از خبرنگار شهروند استفاده می کنند، سرویس جهانی بی بی سی در پروژه داستان شما به آموزش روزنامه نگاران شهروند و ارائه تجهیزات به آنها پرداخت و به آنان وعده داد که گزارش های شان را در برنامه های مهم بی بی سی پخش کند. این برنامه از سال ۲۰۰۸ که مصادف با راه اندازی تلویزیون بی بی سی بود از مردم خواست که ایده های خود برای اخبار و گزارش های خبری یا داستان های شخصی را به صورت عکس، صدا و ویدئو ارسال کنند. برخی از محتوای تولیدی شهروندان خبرنگار در سایت بی بی سی اکنون هم موجود است که به تربیت شهروندانی می پردازد که با عنوان خبرنگار به صورت رایگان و در سطح پیشرفته به شکل مزدوری با آن همکاری می کنند. بی بی سی هر روز تلاش می کند ایرانی تر به نظر برسد به همین دلیل نیاز دارد برنامه های خود را از منابع درون ایران جمع آوری کند و یا در انگلیس از خبرنگاران ایرانی با لهجه روز تهران استفاد کند به همین خاطر، این شبکه در انگلیس خبرنگاران ایرانی روزنامه های زنجیره ای را به استخدام در آورده است.

2.8. رسانه بی بی سی و شگرد استفاده از حربه شبکه های مجازی:این شبکه تلاش خواهدنمودتا پیوندی میان مردم ایران و فعالان فضای سایبر اینترنت برقرار کند. آدرس دهی مرتب به مردم درباره این سایت ها و وبلاگ ها در جهت ایجاد اطلاعاتی از این فضا برای مردم و دسترسی آنان به یک آرایش رسانه ای جدید تلقی می شود.

3.8. برنامه های انتخاباتی بی بی سی:با توجه به درپیش بودن انتخابات مجلس، بی شک بی بی سی فارسی درصدد است مشارکت و همکاری جریانات روشنفکری سکولار و بعضا دوم خردادی را جلب کند. اصحاب روزنامه های تعطیل شده جزء این گروهند و البته این کشش می تواند دوطرفه باشد. شرکت بهنود، ایازی، فاضل میبدی، شمس الواعظین در برنامه های بی بی سی در همین راستا ارزیابی می شود.

4.8. شبکه سازی های بی بی سی:بی بی سی تلاش خواهد کرد شبکه سازی سیاسی- اجتماعی را در رأس اولویت های خود قرار دهد و از طریق این شبکه با بخش های بخش های مختلف و تعداد بیشتری از مردم ایران ارتباط بگیرد و به بهانه انتشار نظرات آنان به شناسایی نقاط ضعف یا قوت نظام و عملیات روانی علیه آنها بپردازد. مهم ترین محور های القایی این رسانه نیز در ادامه نیز به نظر حول محورهای مقابل باشد: القای دخالت بسیج و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مسائل سیاسی و برجسته سازی آن، القای ناسالم بودن انتخابات، القای این نکته که ایران ناگزیر به همکاری آمریکا با اآمریکا خواهد بود، القای تهدیدآمیزبودن پیام مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، القای امنیتی شدن فضای شهر تهران،  از سویی دیگر، یقینا یکی از مهمترین سناریوهای مدنظر رسانه بی بی سی در آینده ای نزدیک حمایت از بهائیان خواهد بود. هرچند سابقه بهائی گری در بی بی سی به ابتدای راه اندازی این رسانه در زمان تصدی حسن موقر بالیوزی که مسئولیت رادیو فارسی بی بی سی را داشت، بر می گردد لکن اهمیت این فرقه منحله برای انگلیس آنقدر حیاتی است که تلویزیون فارسی خود را در حمایت از بهائیان تجهیز کند. بهائیان امروز در جهان هیچ رسانه ای مورد اعتمادتر از بی بی سی فارسی برای خود سراغ ندارند چراکه این رسانه به دستاویزی برای اعمال سلایق و ابراز بدعت های دینی این گروه تبدیل شده است. در این باره می توان به مجموعه گزارش های متعدد جانبدارانه و آگهی گونه خبرنگاران اعزامی بخش فارسی در رژیم اشغالگر قدس و درباره مراکز مختلف بهائی در عکا و دیگر سرزمین های فلسطینی اشاره کرد. در این مطالب، گزارشگران اعزامی بخش فارسی بی بی سی، حکومت ایران را به بهائی ستیزی و یهودی ستیزی متهم کردند. بعد دیگر شبکه سازی بی بی سی در ایران را را باید  نفوذ این رسانه در خبرگزاری ها و روزنامه نگارها  در داخل ایران دانست. مدتی است خبرنگاران تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی طی تماس با سرویس اجتماعی روزنامه‌های داخل کشور، از خبرنگاران می‌خواهند که به صورت تلفنی در برنامه‌های خبری- تحلیلی این شبکه مانند "نوبت شما" به عنوان کارشناس یا خبرنگار داخل ایران شرکت کرده و نظر خود را درباره موضوع آن روز برنامه بیان کنند. آنها اصرار دارند تا خبرنگاران داخلی، وضعیتی سیاه از جامعه ایران به تصویر بکشند. ماه‌ها از تماس اول خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی با سرویس اجتماعی روزنامه جوان، به عنوان یکی از رسانه های تأثیرگذار داخلی می‌گذرد. آن خبرنگار در تماس با روزنامه خواستار صحبت با یکی از خبرنگاران اجتماعی شد.پس از آن روز تماس‌ها تکرار شد و خبرنگار بی‌بی‌سی هر بار تقاضای صحبت با یکی از خبرنگاران حوزه اجتماعی را داشت تا بدین وسیله آنها را برای شرکت در برنامه نوبت شما و اظهار نظر، دعوت کند. پرسش این است که این رسانه با چه هدفی خبرنگاران را شناسایی می‌کند و پرونده‌ای کامل از هر کدامشان در دست دارد؟ تماس‌های بی‌بی‌سی با خبرنگاران همه رسانه‌های داخلی پس از پیگیری این رخداد در سایر رسانه‌های داخلی کشور به این نتیجه رسیدیم که کارکنان بی‌بی‌سی فارسی با سایر رسانه‌ها نیز به دفعات تماس داشته‌اند و از آنها نیز برای اظهار نظر در‌خصوص موضوعات اجتماعی برنامه‌های خبری و تحلیلی شان نظر خواسته‌اند. از حربه‌های خبرنگاران این شبکه‌ها این است که پس از بیان موضوع بحث، سعی می‌کنند باور خود را به مصاحبه شونده القا کند و به نوعی می‌خواهند نظر خود را از زبان خبرنگار بشوند. در صورتی هم که خبرنگار از اظهار نظر و شرکت در برنامه آنها امتناع می‌ورزد، با بیان جملاتی مانند"کسی یا جایی شما را مجبور کرده حرف نزنید؟" و یا "ترس از دست دادن شغل و نبود آزادی بیان در ایران باعث می‌شوند شما با رسانه ما گفت‌وگو نکنید"، می‌خواهند به نحوی سخنان مد نظر خود را به خبرنگار داخلی القا نمایند و به نحوی تمایل نداشتن او برای مصاحبه با بی‌بی سی را به ضرر خبرنگار و کشور ایران و از سوی دیگر به نفع خودشان بهره‌برداری کنند. علاوه بر این، خبرنگاران  بی‌بی سی، انواع حربه‌های روانشناختی و رسانه‌ای را برای استخراج پاسخ سؤال از خبرنگار به کار می‌گیرند و حتی پس از قطع تماس از سوی خبرنگار داخلی، تماس‌های بی‌بی سی بارها و بارها تکرار می‌شود و اصرارها تمامی ندارد. سیاه‌نمایی ایران، از دیگر مولفه‌های برنامه نوبت شمای  بی‌بی‌سی این است که موضوعات آن همواره بحث درباره مباحثی است که به واسطه آن، اوضاع ایران برآشفته و قوانین کشور غیرانسانی تلقی شود. خبرنگار این شبکه، از خبرنگار داخلی می‌خواهد که به هر قیمتی که شده در این برنامه شرکت کند و از طریق سفسطه‌های او، نظر القایی او را بر زبان بیاورد و علیه ایران لب به سخن بگشاید. به باور دکتر ساعی، یکی از ترفند‌های رسانه‌ای بی بی سی، شایعه‌سازی و استفاده از مغلطه در راستای توجیه آن است. اخبار مثبت و منفی در همه جای دنیا اتفاق می‌افتد، ولی اینکه این شبکه‌ها تنها بر روی اخبار منفی جامعه تمرکز می‌کنند و بارها به تکرار آن می‌پردازند و هیچ توجهی به اخبار و رخدادهای مثبت داخل کشور ندارند، گویای منفعت‌گرایی در ارائه اخبار این شبکه‌ها است. اعتقاد خبرنگاران داخلی برای خارجی‌ها سند است رسانه‌های دنیای سرمایه داری به دنبال این هستند که عقاید و تفکر مردم دنیا را با فرهنگ آنگلوساکسون که مدافع منافع سرمایه‌داری آنها است، منطبق کنند و در این مسیر بهترین راه بهره‌برداری از نیروهای داخل کشور است، گویا مسئولان این برنامه‌ها به دنبال این هستند تا به گونه‌ای القا کنند که حتی خبرنگاران داخل ایران هم با حکومت مخالف هستند و از آنجا که اظهار نظر خبرنگاران ایرانی تأثیر‌گذاری بیشتری در قیاس با خبرنگاران شبکه بی‌بی‌سی دارد، از هر طریقی برای توسل به آنها بهره می‌جویند.

9- بی بی سی و تهییج افکار اغتشاش گران درجریان اعتراضات اخیر به سیاست های اقتصادی دولت آقای روحانی:

رسانه استعمار پیر، یعنی بی بی سی پس از جریانات اخیر اعتراضات مردمی بلافاصله در اندک زمانی، به حمایت وسیع از اغتشاش گران مبادرت نموده و با پوشش لحظه ای رویدادها و به انحای مختلف سعی در القاء عمق بحران به مخاطبین داخلی و خارجی داشته است. در این راستا، بسان گذشته، پوشش خبری از سراسر ایران همراه با بزرگنمایی ها و نشر اکاذیب در دستور کار بی بی سی قرار گرفت.

در همین رابطه بی‌بی‌سی فارسی در پخش ویدئوها و اخبار به شکلی کاملاً گزینشی از شعارهای معدود ضد انقلاب به عنوان تیتر اصلی خبر استفاده نموده و همچنین به صورت کاملاً گزینشی فیلم بخشی از تجمع را که در آن عده‌ای شعارهای رادیکال و ضد نظام سر می‌دهند را منتشر می‌کند. همانطور که کاملاً مشخص است، هدف بی‌بی‌سی نمایش اهدافی مطابق با خواسته‌های خود از تجمعات چند روز اخیر بوده و از این طریق سعی دارد تجمعات احتمالی روزهای آینده را جهت‌دهی نماید. 

بی‌بی‌سی به دلیل عدم حضور میدانی خبرنگارانش در ایران، بخشی از فعالیتش را به آموزش مخاطبان برای جمع‌آوری اطلاعات و اخبار میدانی اختصاص داده است. در این رابطه دستورالعملی در بخش‌های مختلف این شبکه اعم از سایت و شبکه‌های اجتماعی از قبیل تلگرام بی‌بی‌سی منتشر شده که به مخاطبان در مورد زاویه تصویربرداری با موبایل و اعلام زمان و مکان محل تجمع آموزش داده شده است. از بخش‌های مهم این دستورالعمل، آموزش‌های امنیتی برای جمع‌آوری کردن اطلاعات است که ممکن است بابت جمع‌آوری و ارسال اخبار و اطلاعات به بی‌بی‌سی که البته اقدامی مجرمانه محسوب می‌شود، نگرانی داشته باشد. در این دستورالعمل گفته می‌شود که مثلاً اگر نمی‌خواهید صدایتان بر روی ویدئو ضبط شود، مکان و زمان محل فیلم‌برداری را روی کاغذ نوشته و روبه‌روی دوربینتان بگیرید. یا اینکه برای جلوگیری از جلب توجه مأمورین، برای فیلم‌برداری در میان جمعیت قرار بگیرید.

مدیران این شبکه انگلیسی به خوبی واقفند که به خاطر نقش فتنه‌انگیزی و اقداماتشان در هدایت و تشدید اغتشاشات به زودی ممکن است با روش‌هایی از طریق پارازیت از پخش برنامه‌هایشان در ایران جلوگیری شود. از این رو به سرعت درگاه‌های متعددی را برای پخش برنامه‌های خود طراحی نموده و به سرعت در حال اطلاع‌رسانی در این رابطه در شبکه‌های اجتماعی، تلویزیون بی‌بی‌سی و سایت این شبکه می‌باشند. همچنین رویکرد دیگر در این راستا، القای گستردگی و ترسیم عمق بحران از سوی این شبکه می باشد.

در یکی از همین نمونه‌ها در کانال تلگرامی شبکه بی‌بی‌سی گفته شده است که اگر برای دریافت برنامه‌های این شبکه با مشکل پارازیت مواجه شدید، می‌توانید برنامه‌های زنده و ضبط شده را از طریق «یوتیوب» دریافت کنید. نکته جالب در این اقدام بی‌بی‌سی این است که درگاه‌های جدید تعبیه شده برای پخش برنامه‌های این شبکه صرفاً به برنامه های مربوط به پوشش اغتشاشات اخیر در ایران اختصاص داشته و بی‌بی‌سی برای دیگر برنامه‌های خود از قبیل برنامه‌های سرگرمی‌محور لزومی برای صرف هزینه به جهت پخش برنامه‌ها از درگاه‌های جدید ندیده است. یکی دیگر از خطوط بی‌بی‌سی فارسی را می‌توان در شیوه خبررسانی آن با هدف نمایش فضای بحرانی و امنیتی در شهرهای ایران و همچنین القای گستردگی اعتراضات مشاهده کرد.

همچنین در خبرهای بی‌بی‌سی به شکل متعدد اسامی شهرهای کوچک و بزرگ ایران به عنوان دامنه گسترش اعتراضات برده می‌شود که البته خود بی‌بی‌سی از حرکت‌های اعتراضی برخی از این شهرها هیچ فیلم یا عکسی ارائه نداده و فقط صرفاً در این رابطه به شایعات دامن می‌زند. استفاده مکرر از الفاظی مانند «نقاط مختلف» یا «چندین شهر دیگر» بعد از نام بردن اسامی شهرها یا کلماتی همچون «چندین کشته و زخمی» سعی دارد، دامنه‌ای گسترده برای اخبار تجمعات یکی‌دو روز اخیر ایران تعریف نماید.

بحرانی نشان دادن فضای اعتراضات چند روز اخیر از سوی بی‌بی‌سی به همراه دیگر خطوط عملیات روانی در جهت‌دهی به ادامه این اقدامات موردی، درواقع تلاشی از سوی این شبکه برای تحریک دیگر مردم برای حضور در خیابان حداقل به قصد تماشای اتفاقات و درنتیجه ایجاد بسترهای جمعیتی به منظور گسترش اقدامات عناصر میدانی در روزهای آتی است.

بنابراین در یک جمع بندی کلی باید اذعان نمود که پس از وقوع انقلاب اسلامی، کارویژه های رسانه بی بی سی حول ایجاد جنگ های روانی، جعل و تحریف اخبار و معرفی ایران به عنوان کشوری جنگ ستیز و عقب مانده بوده است. در این میان، سه بحران جنگ تحمیلی و نقش پررنگ رسانه بی بی سی در تهییج رژیم بعث عراق و نیز ایجاد بحران های روانی در میان رزمندگان و توده های مردم ایران، حضور پررنگ بی بی سی در فتنه انتخاباتی سال 1388 و در نهایت فعالیت های رسانه ای گسترده بی بی در روند مذاکرات هسته ای و پرونده مربوط به آن و ایجاد جنگ رسانه ای و ارتباطاتی در رابطه با معرفی ایران هسته ای به عنوان تهدیدی خطرناک علیه امنیت منطقه ای و جهانی و نیز نقش تهییج گر و خط دهنده اغتشاشات اخیر مهمترین اقدامات رسانه ای و ارتباطاتی بی بی سی در این دوران بوده است.

در تبیین و تحلیل چرایی گستردگی فعالیت های بی بی سی در ایران چند موضوع را می توان اشاره کرد که به زعم نویسندگان، ضعف و عدم کارآیی شبکه های اجتماعی داخلی می باشد. واقعیت اینست که شبکه اجتماعی با مولفه ها و شاخص های تأثیرگذار خود می تواند به مهمترین مانع و عامل مقابله به مثل سیاست های ارتباطاتی- رسانه ای و سیاسی بی بی سی در ایران مبدل گردد. در این رابطه، تربیت نیروهای متخصص و متعهد به آرمان های انقلاب، توزیع مطلوب و به روز اطلاعات در قالب شبکه های ارتباطاتی همچون شبکه های مجازی، شبکه های تهی و.... می تواند چندین کارکرد مهم داشته باشد. نخستین مورد آن ایجاد نوعی یکپارچگی و هویت مشترک و تعهد به این هویت مشترک می باشد. ایجاد امنیت و ثبات ارتباطاتی و جلوگیری از هرج و مرج های ارتباطاتی دومین کارکرد و ثمره شبکه های اجتماعی و ارتباطاتی خواهد بود. موارد دیگری نیز همچون کاریابی، کاهش هزینه و منفعت مالی، هنجار بخشی، امکان نظارت بیشتر، توزیع مطلوب اطلاعات،تمرکز منابع و نیروها،ایجاد اشتغال در میان افراد مختلف و.... برخی دیگر از کارکردهای موثر شبکه اجتماعی می باشند که می توانند با استفاده از همین مولفه ها به تقابل با برجسته سازی های باور مورد نظر رسانه بی بی سی رفت.

 


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 16208


tags
   اخبار شلوغی        گرافیک قسم        سایر محتوا قسم        ناحیه مقاومت بسیج کمیل        منطقه 13        محله آشتیانی        تظاهرات سراسری        بی بی سی        استعمار        فتنه